Vážené čtenářky, vážení čtenáři,rádi bychom Vás v dnešním příspěvku informovali o tzv. klasifikačním systému EU Taxonomie (dále jen „EUT“), který představuje další prvek...
Číst víceUdržitelnost se v posledních letech stala celosvětově aktuálním tématem, a to jak v otázkách ochrany životního prostředí (E), tak i sociálních aspektů (S) a řízení podniků (G). Počátek vykazovací povinnosti ESG v Evropské unii sahá do roku 2014, kdy byla přijata směrnice NFRD (Non-Financial Reporting Directive). Od zavedení směrnice NFRD došlo k postupnému vývoji požadavků na vykazování udržitelnosti. Zpočátku se povinnost týkala pouze několika největších evropských společností, ale postupem času narůstaly požadavky na transparentnost v oblasti životního prostředí, sociálních otázek a řízení. Tento vývoj vyvrcholil v roce 2024 s příchodem směrnice CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), která rozšířila povinnosti vykazování udržitelnosti na mnohem širší spektrum podniků, které mají povinnost sestavit zprávu o udržitelnosti.
Zpráva o udržitelnosti je součástí výroční zprávy a je klíčová nejen pro splnění legislativních požadavků, ale také pro zajištění transparentnosti a udržení dobré pověsti na trhu.
Stejně jako výroční zprávy, i zprávy o udržitelnosti musí být externě ověřeny podle zákona o účetnictví č. 563/1991 Sb. a CSRD Zajistíme Vám pohodovou spolupráci při ověření dle relevantních standardů.
Pomoc s vypracováním ESG strategie na míru.
Asistence při sestavení zprávy o udržitelnosti.
Zmapování hospodářských činností podniku podle NACE kódů v souladu se statistickou klasifikací ekonomických činností stanovenou nařízením (EC) No 1893/2006, identifikace způsobilých činností a činností v souladu s EU taxonomií.
Zmapování entit a materiálových toků v dodavatelsko-spotřebitelském řetězci včetně posouzení opatření pro zajištění souladu s CSRD.
Provedení analýzy ESG dopadů, rizik a příležitostí v rámci podniku-vlastních činností, hodnotového řetězce a nepřímých obchodních vztahů.
Vyhodnocení významných témat v oblasti ESG dle standardů ESRS (European Sustainability Reporting Standards) a posouzení správnosti již provedené analýzy (standardy ESRS vychází ze známé finanční významnosti a rozšiřují ji také o významnost dopadovou).
Provedení kompletní analýzy nedostatků a příležitostí spojených s ESG v rámci povinností ukládaných EU právním rámcem o udržitelnosti.
Vážené čtenářky, vážení čtenáři,rádi bychom Vás v dnešním příspěvku informovali o tzv. klasifikačním systému EU Taxonomie (dále jen „EUT“), který představuje další prvek...
Číst víceDne 24. dubna 2024 byla formálně schválena směrnice Corporate Sustainability Due Diligence Directive neboli směrnice o náležité péči podniků EU (dále jen „Směrnice“). Jedná se o další...
Číst víceVážené čtenářky, vážení čtenáři, v dnešní příspěvku o „ESG“ se budeme věnovat poslednímu pilíři , a to „G - správa a řízení společnosti“.
Číst víceVážení a milí čtenáři, minulý měsíc jsme si představili obecné požadavky směrnice CSRD (zde), která postupně rozšíří povinnost nefinančního vykazování z dosavadních zhruba 11 500 EU subjektů na odhadovaných 50 000.
Číst více