Omnibus CSRD v Evropském parlamentu
Pokud poslanci Evropského parlamentu schválí zrychlenou proceduru (podle článku 170) na svém jednání 1. dubna (viz odkaz níže), o odložení povinného nefinančního reportingu pro většinu firem o dva roky by mohli rozhodnout již 3. dubna.
Odklad nefinančního reportingu o dva roky je součástí legislativních změn, které navrhla Evropská komise na konci února v tzv. balíčku Omnibus.
O dalších návrzích obsažených v balíčku Omnibus, jako je například nastavení hodnotových kritérií pro stanovení povinnosti nebo zavedení standardů VSME, bude nadále probíhat rozsáhlá diskuse.
https://www.europarl.europa.eu/doceo/document/OJQ-10-2025-04-01_CS.html
EFRAG – série videí ke standardům VSME
Tato série videí se věnuje dobrovolnému standardu VSME pro malé a střední podniky (k dispozici i české AI titulky).
Tato série videí poskytuje malým a středním podnikům jasný a praktický přehled o standardu VSME, který představuje zjednodušený rámec pro udržitelnostní reporting přizpůsobený jejich potřebám. Skládá se ze tří částí:
Označování zpráv o udržitelnosti pomocí ESRS XBRL taxonomie
Označování (tagging) v XBRL umožňuje převést výkazy ESRS do strukturovaného digitálního formátu, což usnadňuje jejich automatizované zpracování, porovnávání a analýzu.
Tato povinnost vyplývá ze směrnice o uvádění informací o udržitelnosti (CSRD) a přímo souvisí s požadavky na udržitelnostní reporting podle evropských standardů ESRS.
EFRAG zveřejnil dvě videa, která poskytují návod pro digitální označování zprávy ESRS pomocí taxonomie ESRS Set 1 XBRL.
Tato iniciativa si klade za cíl vzdělávat zainteresované strany o tom, jak lze výkazy ESRS digitálně označovat.
Závazná pravidla pro označování budou vydána až na základě schválení Evropským úřadem pro cenné papíry a trhy (ESMA) a Evropskou komisí.
Odkaz na videa:
https://www.youtube.com/watch?v=G0MxVr9agkw https://www.youtube.com/watch?v=Ey_qKDVe7y4
Čínské standardy pro zveřejňování informací o udržitelnosti (CSDS)
Čínské ministerstvo financí zveřejnilo návrh Čínských standardů pro zveřejňování udržitelnosti (CSDS), který stanovuje rámec pro reportování informací o udržitelnosti. Tento standard byl vyvinut na základě mezinárodních rámců, zejména ISSB a CSRD/ESRS, s cílem sladit zprávy čínských společností s globálními trendy. CSDS také klade důraz na interoperabilitu s existujícími standardy.
Standard posiluje princip dvojí materiality, což znamená, že zveřejňované informace budou brát v úvahu jak finanční dopady na společnosti, tak dopady společností na společnost a životní prostředí. Navrhovaný časový plán předpokládá, že do roku 2027 bude zveřejněn konkrétní standard pro klimatické reportování a jeho pokyny. Do roku 2030 bude celý soubor standardů a pokynů dokončen.
Čína přijme postupnou implementaci, začínající u veřejně obchodovaných společností a postupně se rozšiřující na neobchodované společnosti, velké podniky, malé a střední podniky (SMEs), přičemž přechod od dobrovolného k povinnému rámci bude probíhat v dalších fázích.
Globální kontext:
Mezitím Čína dává najevo pokrok a usiluje o zlepšení svých pravidel pro zveřejňování udržitelnosti.
Co to znamená? Pokud EU zmírní ambice svých standardů a USA oslabí své regulace, Čína by mohla vyplnit regulační mezeru. A vzhledem k tomu, že regulace je úzce spjata s trhy, Čína pravděpodobně posílí svou pozici.
Ačkoli Čína historicky nebyla lídrem v oblasti obnovitelné energie, v posledních letech se stala největší světovou silou v oblasti čisté energie, což je trh, který už dominuje a stále rozšiřuje svůj vliv.
V případě, že Vás k ESG zajímá více informací, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!
Václav Tittelbach
tittelbach@clarksonhyde.cz