V průběhu minulého roku přijala Rada EU další směrnici, kterou se mění mezinárodní spolupráce při správě daní (tzv. DAC 8). Ministerstvo financí již připravilo novelu zákona o mezinárodní spolupráci, na konci dubna 2024 bylo ukončeno vnější připomínkové řízení. Směrnice rozšiřuje oznamovací povinnost také na poskytovatele služeb v oblasti kryptoaktiv. Poskytovatelé služeb budou povinni sbírat data o uživatelích a provedených transakcích, které budou následně reportovat finanční správě. Předpokládaná účinnost je od 1. ledna 2026.
Oznamujícím poskytovatelem daných služeb bude primárně poskytovatel s oprávněním od ČNB, který poskytuje či zprostředkovává pro své zákazníky směnu či přesun kryptoaktiv (více k oznamované transakci níže v textu).
Kryptoaktivum bude dle DAC 8 definováno s odkazem na nařízení o trzích s kryptoaktivy, tj. jako „digitální zachycení hodnoty nebo práva, které může být převáděno a ukládáno elektronicky pomocí technologie distribuovaného registru nebo podobné technologie“, výjimkou budou např. digitální měny centrálních bank či elektronické peníze.
Oznamovaným uživatelem bude osoba / entita, která využívá služeb oznamujících poskytovatelů a je daňovým rezidentem EU nebo smluvního státu.
Oznamovanou transakcí bude jakákoliv směnná transakce bez ohledu na hodnotu transakce, a to výměna kryptoaktiv za jinou úřední měnu či jiná kryptoaktiva. Limit 50 000 dolarů bude platit jako hranice pro oznámení převodu kryptoaktiv v případě maloobchodních transakcí. Bez limitu bude přesun kryptoaktiv na účet jiného uživatele či mimo dispozice provozovatele.
Oznamující poskytovatel se bude muset zaregistrovat a podávat roční přehledy s předepsanými údaji. Oznamované informace budou sdíleny mezi finančními správami. V případě nesplnění stanovených povinností může být uložena pokuta až do výše 1 500 000 Kč.
V případě, že Vás k danému tématu zajímá více informací, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!
Michaela Kozminská
kozminska@clarksonhyde.cz