Od 1. 1. 2021 už netvoří Spojené království součást jednotného trhu ani celní unie. Od tohoto data se na Spojené království také nevztahují mezinárodní dohody EU a stává se tzv. třetí zemí. Tato změna má mimo jiné také dopad do zdanění příjmů.
Zdanění fyzických osob
Omezení využití odpočtů a slev
Pro daňového rezidenta Spojeného království, který má příjmy z České republiky, je nově velmi omezena možnost využití daňových odpočtů a slev. Obecně platí, že nerezidenti České republiky mající zde příjmy můžou snížit svůj základ daně nebo daňovou povinnost o odpočty a slevy, pokud jsou rezidenty členského státu EU nebo EHP. Ukončením přechodného období po výstupu Spojeného království z EU tato možnost snížení pro rezidenty Spojeného království končí. Rezidenti Spojeného království mající příjmy z České republiky nadále budou moci snížit svou daňovou povinnost z těchto příjmů pouze o slevu na poplatníka a na studenta.
Dále také už nejsou v českém přiznání daňově uznatelné dary na veřejně prospěšné účely poskytnuté do Spojeného království.
Nelze dobrovolně podat daňové přiznání
Rezidenti Spojeného království s příjmy z České republiky také ztrácí možnost podat dobrovolně daňové přiznání. V daňovém přiznání nerezidenta lze sraženou daň z vyplacených příjmů nerezidentovi započíst na celkovou daňovou povinnost a v případě, že je daňová povinnost nižší než sražená daň, může vzniknout přeplatek.
Tato možnost je ale dána pouze rezidentům EU a EHP a rezidenti Spojeného království ji nadále využívat nemohou.
Zdanění právnických osob
Podíly na zisku
Nově není možné využívat osvobození příjmů z podílů na zisku na základě směrnice o mateřských a dceřiných společnostech, která za splnění podmínek osvobozovala příjem z podílu na zisku na obou stranách (jak u toho, kdo příjem vyplácí, tak na straně příjemce).
Pokud bude mateřská společnost se sídlem ve Spojeném království vyplácet podíl na zisku dceřiné společnosti v České republice nebo naopak česká společnost vyplácet podíl do Spojeného království, aplikuje se zdanění podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění.
Podle smlouvy o zamezení dvojího zdanění se tento podíl na zisku zdaní v zemi zdroje příjmu ve výši 5 % v případě, že je příjemcem společnost podílející se alespoň 25 % na hlasovacích právech společnosti, která příjem vyplácí. Ve všech ostatních případech může země zdroje příjmu zdanit tento podíl na zisku ve výši 15 %.
Licenční poplatky a úroky
Podobně jako u podílu na zisku, tak i v případě příjmů z licenčních poplatků a úroků dále nelze využívat osvobození na základě směrnice o úrocích a licenčních poplatcích, která za splnění podmínek osvobozuje předmětné příjmy na straně toho, kdo příjem vyplácí.
Licenční poplatky a úroky vyplácené z České republiky do Spojeného království (nebo naopak) tak budou zdaňovány na základě smlouvy o zamezení dvojího zdanění. Licenční poplatky lze podle smlouvy v zemi zdroje zdanit na základě jejich povahy sazbou 10 % a v některých případech zdanění v zemi zdroje možné není vůbec. Úroky se podle smlouvy při splnění podmínek v zemi zdroje nezdaní vůbec.
Přeměny společností
V rámci přeměny s přeshraničním prvkem, který je rezidentem Spojeného království, nebude dále možné využití režimu vyplývající ze směrnice o fúzích, který proces zjednodušuje očišťuje o daňové dopady.
Zajištění daně
Zajištění daně se běžně používá při výplatě příjmů nerezidentům, který je zdanitelný v České republice a není zdaňován srážkou, s výjimkou, kdy je příjem vyplácen rezidentovi EU nebo EHP.
Při výplatě tohoto typu příjmu rezidentovi Spojeného království bude nově nutné, aby plátce provedl zajištění daně. Toto zajištění se bude týkat například: příjmů stálých provozoven, příjmů z prodeje nebo užívání nemovitostí v ČR, výživného a důchodů, příjmů z převodu podílu ve společnosti se sídlem v ČR. Zajištění se však neuplatní u maloobchodu a nájemného za bytové prostory užívané k bydlení placeného fyzickými osobami.
Na zajištěnou částku, o kterou příjemce příjmu obdrží méně, vystaví finanční úřad potvrzení o zaplacení daně v České republice a bude možné využít institut zamezení dvojího zdanění v souladu s mezinárodní smlouvou.
Dary na veřejně prospěšné účely
Stejně jako u fyzických osob, tak ani u právnických osob není nadále možné snížit základ daně o dar poskytnutý na veřejně prospěšný účel, pokud příjemcem daru je osoba se sídlem ve Spojeném království.