Vážení,
přinášíme Vám aktuální informace k programům a finanční podpoře pro osoby samostatně výdělečně činné (dále jen \"OSVČ\"), a to konkrétně ke kompenzačnímu bonusu a dotaci na ošetřovné. Informace k záručnímu programu Českomoravské záruční a rozvojové banky, tzv. COVID II, pro Vás připravujeme a v nejbližších dnech i přesné informace k tomuto tématu zveřejníme na našich webových stránkách.
Upozorňujeme, že níže poskytnuté informace vycházejí z dostupných informací platných ke dni 1. 4. 2020. Situace je momentálně velmi chaotická a přísun nových informací a doplňujících praktických pokynů je velmi pravděpodobný. Před podniknutím konkrétních kroků Vám doporučujeme předmětnou konzultaci; neváhejte se na nás, prosím, obrátit.
Vláda České republiky dne 31. 3. 2020 schválila paragrafové znění návrhu zákona o kompenzačním bonusu pro živnostníky zasažené koronavirem. Tento návrh zákona nyní poputuje do Poslanecké sněmovny a Senátu. Následně ho ještě musí podepsat prezident. Upozorňujeme na možnost, že se níže vyjmenované podmínky udělení kompenzačního bonusu v Parlamentu v průběhu schvalování změní.
Na kompenzační bonus má nárok osoba samostatně výdělečně činná, která v období, za které kompenzační bonus žádá, vykonává činnost:
Na kompenzační bonus tedy nedosáhnou ty OSVČ, které jsou zároveň zaměstnané v zaměstnání, kde dosahují příjmu, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Naopak má-li OSVČ vedle svého podnikání pouze příjmy z dohody o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně, či příjmy z drobného zaměstnání do 3 tis. Kč měsíčně, pak může mít na kompenzační bonus nárok.
Kompenzační bonus činí 25 tis. Kč za kompenzační období, tedy od 12. 3. do 30. 4. 2020, a to za předpokladu, že:
Pro posouzení hranice splnění výše řečených podmínek se posuzují příjmy bez DPH.
Upozorňujeme čtenáře, že zákon ve všech ohledech mluví o příjmech, tedy částkách, které v předmětných obdobích (leden-březen 2020, leden-březen 2019) obdržela osoba samostatně výdělečně činná v hotovosti či na bankovní účet. Zejména u OSVČ, které fakturují a příjmy dosahují se zpožděním, je zásadní správné stanovení příjmů při posuzování jednotlivých kritérií. Pro tyto OSVČ se může jednat o limitující faktor.
Vzhledem k výše uvedenému proto opět upozorňujeme na možnosti Sněmovny či Senátu upravit znění tohoto zákona, tedy i podmínky na získání kompenzačního bonusu. O finálním znění zákona a způsobu žádání Vás budeme po jeho schválení informovat. Není taktéž momentálně zcela zřejmé, v jaké lhůtě bude kompenzační bonus vyplacen.
Ke kompenzačnímu bonusu doplňujeme, že možno žádat paralelně taktéž o „ošetřovné pro OSVČ\", viz příspěvek níže.
Podpora je určena pro OSVČ, která je zasažena negativními dopady nouzového stavu, tj. v důsledku uzavření školy nebo jiných dětských zařízení utrpěla finanční újmu. OSVČ budou moct zažádat o podporu z následujících důvodů:
Upozorňujeme, že dotační program je určen pro osoby samostatně výdělečně činné, které na základě mimořádného opatření vlády ČR proti šíření infekce COVID-19 nemohou vykonávat svoji podnikatelskou činnost. Součástí žádosti o dotace je čestné prohlášení (viz níže), ve kterém je subjekt povinen uvést pravdivé údaje. V případě uvedení Ministerstva v omyl může mít takové jednání právní důsledky.
Podmínky pro čerpání dotace (prokazuje se čestným prohlášením, které je součástí online formuláře):
- nevykonávala zaměstnání - na dotaci nedosáhnou ty OSVČ, které jsou zároveň zaměstnané v zaměstnání, kde dosahují příjmu, který zakládá účast na nemocenském pojištění. Naopak má-li OSVČ vedle svého podnikání pouze příjmy z dohody o provedení práce do 10 tis. Kč měsíčně, či příjmy z drobného zaměstnání do 3 tis. Kč měsíčně, pak může mít na kompenzační bonus nárok.
- neměla nárok na výplatu invalidního nebo starobního důchodu;
- neměla nárok na rodičovský příspěvek nebo peněžitou pomoc v mateřství nebo nemocenské z důvodu těhotenství a porodu, pokud tyto dávky náleží z nemocenského pojištění;
- nepečovala o osobu mladší 10 let (osoba blízká nebo osoba žijící ve společné domácnosti s OSVČ), která je závislá na péči jiné osoby ve stupni I – IV (lehká – úplná závislost);
nebyla nezaopatřeným dítětem.
Příjemcem podpory nemůže být OSVČ, pokud ke dni podání žádosti:
Forma a výše podpory:
Žádost o poskytnutí dotace:
- datovou schránkou:
wnswemb;
do předmětu je nutné uvést „fpmpo20\";
- e-mailem, jehož přílohou bude vyplněný formulář opatřený elektronickým podpisem včetně příloh:
adresa: fpmpo20@mpo.cz;
do předmětu je nutné uvést „fpmpo20\";
- poštou (originál žádosti) na adresu:
Ministerstvo průmyslu a obchodu
Na Františku 32
110 15 Praha 1
obálka musí být označena „fpmpo20\".
V případě jakýchkoliv dotazů se na nás, prosím, neváhejte obrátit.