V současné době se elektronická evidence tržeb týká pouze subjektů podnikajících v oblasti ubytovacích a stravovacích služeb (CZ NACE 55 a 56) a maloobchodů a velkoobchodů (CZ NACE 45.1, 45.3, 45.4, 46 a 47). Dne 1. 5. 2020 dojde ke spuštění tzv. 3. a 4. vlny EET, v rámci čehož dojde k rozšíření povinností spjatých s EET i na ostatní subjekty. Nově se tedy bude EET týkat i například právníků, účetních, řemeslníků nebo zemědělců. Pokud ovšem přijímáte platby pouze bankovním převodem či platební kartou, nadále se na Vás EET vztahovat nebude.
Všechny potřebné informace k EET naleznete na oficiálních webových stránkách finanční správy: www.etrzby.cz
A jaké další změny v oblasti elektronické evidence tržeb nastanou?
Rozšíření EET s sebou přináší snížení DPH u řady plnění. Bude se jednat např. o:
U všech výše jmenovaných plnění se nově bude uplatňovat druhá snížená sazba DPH, tj. 10 %.
Novela myslí na nejmenší podnikatele, kteří budou mít možnost evidovat své tržby „papírovou formou“ v off-line režimu. Bude však nutné splnit následující podmínky: daňový subjekt není plátcem DPH, jeho roční hotovostní příjmy jsou nižší než 600 tis. Kč a nezaměstnává více než 2 zaměstnance.
Poplatník v takovém případě bude povinen informovat správce daně o tržbách provedených v každém čtvrtletí, a to do 20 dnů od konce tohoto období. Zjednodušení představuje alternativní možnost, nikoliv však osvobození od povinností EET. Podnikatelé, kteří se pro tuto cestu rozhodnou, musí o ní uvědomit finanční úřad.
I po nejnovější novele se EET bude aplikovat na oblasti, ve kterých dochází k přijímání hotovostních tržeb. Vyloučeny jsou případy, kde není omezena možnost správce daně získat relevantní údaje z jiných zdrojů (např. subjekty hospodařící s veřejnými prostředky, tržby související s pracovněprávním vztahem) nebo ve speciálních případech. (např. tržby uskutečněné do přidělení daňového identifikačního čísla a během 10 následujících dní od tohoto okamžiku).
Novela s sebou však přináší rozšíření tržeb, které jsou z jejich evidence vyloučeny. Jedná se například o tržby související se sociální péčí o seniory, se sociálními službami pro oběti katastrof, o tržby z hazardních her nebo tržby poplatníka s průkazem ZTP/P z důvodu úplné nebo praktické nevidomosti nebo těžké hluchoslepoty.
V této části zmiňujeme oblasti, jejichž účinnost je novelou zachována, a které považujeme za podstatné. Upozorňujeme však, že se nejedná o kompletní seznam všech aspektů EET.
Stejně jako v předchozích dvou vlnách, tak i na případy spadající do poslední vlny se vztahuje možnost zaslání účtenky do 48 hodin od uskutečnění evidované tržby v případě, kdy došlo k dočasnému výpadku internetového připojení.
Vedle běžného režimu, kdy je poplatník povinen nejpozději k okamžiku uskutečnění tržby vystavit účtenku zákazníkovi a zároveň zaslat údaje o evidované tržbě správci daně, bude i nadále umožněno v určitých případech uplatňovat tzv. zjednodušený režim EET.
V tomto režimu je možné evidovat pouze tržby, u kterých to povolí správce daně z důvodu, že by běžný režim znemožňoval nebo zásadně ztížil plynulý průběh činnosti poplatníka (např. neexistence stabilního internetového připojení v místě provozovny). Dále se tento režim může použít u tržeb z prodeje zboží a služeb uskutečněných na palubě dopravních prostředků v rámci pravidelné hromadné přepravy osob.
Zjednodušení spočívá v možnosti zaslání údajů o evidované tržbě nejpozději do 5 dnů od jejího uskutečnění a zároveň ve vynechání povinnosti uvádět na vydané účtence fiskální identifikační kód poplatníka.
Podnikatelé (fyzické osoby) zařazení do poslední vlny EET si budou moci rovněž uplatnit jednorázovou slevu na dani z příjmů, a to až do výše 5 000 Kč.