Vážení,
v současné době se často setkáváme se zkratkami jako ESG, CSRD, NFRD nebo ESRS. Obecně a stručně řečeno se jedná o nefinanční audit obchodních společností a dalších institucí. Cílem tohoto příspěvku je Vás seznámit s informacemi o fungování nefinančního auditu, jeho právního základu, harmonogramu účinnosti a v neposlední řadě právě s vysvětlením výše uvedených zkratek.
Vzhledem k obsáhlosti je problematika rozdělena do několika částí; první díl je věnován obecným informacím, následovat budou další příspěvky zabývající se jednotlivými odvětvími ESG reportingu podrobněji.
Směrnice CSRD
V roce 2022 přijala Evropská komise směrnici „Corporate Sustainability Reporting Directive“ – zkráceně CSRD (účinnosti nabyla dne 5. ledna 2023). Směrnice stanovuje nové standardy nefinančního reportování pro určitý okruh společností, a to od roku 2024. Cílem je snaha vyrovnat se s nepříznivými klimatickými změnami a negativním dopady na životní prostředí.
Směrnice CSRD nahrazuje dřívější směrnici „Non-financial Reporting Directive“ (NFRD) z roku 2014 a zároveň podstatně rozšiřuje okruh subjektů, kterých se povinnosti budou týkat. Členské státy jsou povinny transponovat směrnici do národních legislativ nejpozději do 6. července 2024.
Nefinanční reportování dle směrnice CSRD bude povinně podléhat ověření externím auditorem.
Povinnosti ve vztahu k CSRD
Termíny pro první reporty ve vztahu ke směrnici CSRD se liší v návaznosti na splnění stanovených kritérií (velikost a typ podniku):
První reporty (nefinanční audity) dle CSRD budou povinny vykazovat velké společnosti, na které se tato povinnost vztahuje již podle NFRD (v zásadě se jedná o velké společnosti, které mají více než 500 zaměstnanců, veřejně obchodované společnosti, pojišťovny, banky), a to v roce 2025 za rok 2024.
Další skupinou jsou ostatní velké společnosti, které doposud nebyly povinné vykazovat podle NFRD (podniky splňující dvě ze tří kritérií za dvě po sobě jdoucí období – více než 250 zaměstnanců, obrat nad 40 miliónů EUR nebo bilanční suma roční rozvahy minimálně 20 miliónů EUR). Tyto společnosti budou povinny předložit nefinanční audit v roce 2026 za rok 2025.
Poslední skupinou jsou kótované malé a střední podniky (tj. ty, jejichž akcie jsou obchodovatelné na burze), včetně malých a nepříliš složitých úvěrových institucí a kaptivních pojišťoven. Takové společnosti budou povinny zveřejnit nefinanční audit v roce 2027 za rok 2026.
Požadavky na reportování se však reálně budou dotýkat mnohem většího okruhu povinných, a to z důvodu povinnosti obsáhnout celý dodavatelský řetězec.
Výše uvedené se vztahuje na společnosti, které mají sídlo v EU. Pro společnosti mimo EU bude tato povinnost zavedena v roce 2028 (tj. reporting v roce 2029).
ESRS standardy
Pro usnadnění reportování byly vydány tzv. všeobecné standardy – ESRS (European Sustainability Reporting Directive). Jedná se o 12 standardů, které se zatím vztahují pouze na velké společnosti, pro malé a střední podniky není podoba jasná (u těch se však očekává, že nebudou tak podrobné). V dohledné době by měly být přijaty další standardy, a to např. pro jednotlivé sektory nebo standardy pro reportování u podniků mimo EU atd. Účinnost těchto standardů však byla prozatím odložena.
Standardy ESRS jsou rozděleny do následujících kategorií:
Tímto se dostáváme ke zkratce ESG – environment, social, governance. Zjednodušeně si můžeme pod touto zkratkou představit vliv podniku na životní prostředí, společnost a způsob jejího řízení. Jedná se o metodu, díky které lze vyjádřit číslem udržitelnost a odpovědnost podniku. Jednotlivým částem tzv. ESG reportingu se budeme věnovat v dalších příspěvcích.
Pokud Vás k danému tématu zajímá více informací, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám pomůžeme!
Lenka Kolmanová Jiří Vidiečan
kolmanova@edmutilitas.cz vidiecan@edmutilitas.cz